SPROSTIMO SE IN IZOGNIMO STRESU IN SLABEMU POČUTJU
Približuje se konec šolskega leta in s tem stresno obdobje za vsakega mladostnika.
Kako se soočiti s stresom, slabim počutjem, kako si pomagati? To smo spoznali na delavnici o duševnem zdravju, kvalitetnem spanju, sproščanju in tehnikah dihanja.
Ker se slabo počutje in stres pojavljata na vsakem koraku našega življenja je pomembno, da se znamo z njim soočiti in si pomagati, ali si poiskati pomoč.
Kako si lahko pomagamo sami?
- Poskusimo se osredotočiti na stvari, na katere lahko imamo vpliv,
- poskusimo sprejeti svoje počutje takšno, kot je,
- poskusimo se za trenutek odmakniti iz stresnih situacij,
- poskusimo organizirati svoj čas,
- ostanemo telesno aktivni in se prehranjujemo uravnoteženo,
- vzamemo si nekaj časa zase,
- bodimo prijazni do sebe in drugih,
- preizkusimo katero od tehnik sproščanja
- poiščemo nekaj stvari, za katere smo hvaležni.
Dijakinje 1. f so v četrtek, 12. 5. 2022 spoznale različne tehnike sproščanja: dihalne vaje, mišično sproščanje in vizualizacijo pomirjujočega kraja. Redna vadba izbrane tehnike sproščanja ima številne pozitivne učinke na posameznikovo telesno in duševno zdravje. Učinkoviteje je spoprijemamo s stresom, saj sproščanje zmanjšuje stresne simptome. S sproščanjem lajšamo bolečine, izboljšamo spanec in zmanjšamo utrujenost, izboljšamo koncentracijo in spomin. Poveča se naše samozaupanje, preprečujemo oz. zmanjšujemo pa lahko psihosomatske bolezni, kot so zvišan krvni pritisk, migrene, razdražljiv prebavni sistem … Ker je kvaliteten spanec tudi pomemben za naše duševno zdravje, smo se pogovorili o tem kako to dosežemo. Seznanili smo se z desetimi priporočili za zdravo spanje.
Na delavnici je profesorica Alenka Šiplič predstavila proces dihanja in njegov pomen, saj je tudi pravilno dihanje pomemben dejavnik pri sproščanju. Profesorica Barbara Lepej pa je predstavila različne dihalne tehnike. Izvedli smo nekaj taoističnih in ruskih dihalnih vaj. Vaje smo izvajali v naravi, v bližnjem parku. Naučili smo se postopnega mišičnega sproščanja posameznih delov telesa in spremljali naše občutke. Sprostili smo se tudi z vodeno vizualizacijo, kjer je vsak posameznik ustvaril svojo podobo.
Na koncu smo se povezali z naravo tudi tako, da smo objeli drevesa in iz njih črpali pozitivno energijo. Izberemo si drevo ob katerem se počutimo prijetno. K drevesu zmeraj pristopimo počasi in umirjeno.
Knjižničarka Simona Letnik je dijakinjam predstavila priročnike, s katerimi si lahko pomagamo.
Dijaki 1. c pa so izbrali nekaj najljubših vaj in pripravili kratek filmček, ter pozvali vse dijake, da jih poizkusijo izvesti.
Mentorice:
Barbara Lepej
Alenka Šiplič
Simona Letnik