PRAVILA IZREDNEGA IZOBRAŽEVANJA 2023
- člen
PRAVILA IZREDNEGA IZOBRAŽEVANJA
v srednjih poklicnih in srednjih strokovnih programih ter poklicnem tečaju.
Na osnovi Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Ur. list RS št. 115/2003), Zakona o izobraževanju odraslih (Ur. list RS 69/2006), Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju (Ur. list RS 79/2006), Navodil o prilagajanju izrednega poklicnega in strokovnega izobraževanja (Ur. list št. 8/2008), Pravilnika o ocenjevanju znanja v poklicnem in srednjem strokovnem izobraževanju (Ur. list 30/2018) in v skladu s Šolskimi pravili ocenjevanja, se udeležence/izredne dijake seznani z naslednjimi pravili:
- člen
Izobraževalni programi
Izobraževanje odraslih izvajamo v devetih različnih programih s prilagojenim številom ur v skladu z Navodili o prilagajanju izrednega poklicnega in strokovnega izobraževanja (Ur. list RS, št. 8/08)
Vrste izobraževalnih programov :
– srednje poklicno izobraževanje: trgovec
– srednje poklicno izobraževanje: administrator
– srednje strokovno izobraževanje: ekonomski tehnik, aranžerski tehnik, predšolska vzgoja, logistični tehnik
– poklicno tehniško izobraževanje: ekonomski tehnik
– poklicni tečaj: ekonomski tehnik, predšolska vzgoja
Vpis v vse programe je možen v skladu s sprejetimi in določenimi vpisnimi pogoji ter drugimi, z izobraževalnim programom določenimi pogoji. Objavijo se v internih publikacijah in zloženkah, ki jih udeleženci prejmejo pred oziroma ob vpisu v program.
Šolnina
Šolnina in vse ostale cene se določijo na Svetu zavoda šole v mesecu juniju za naslednje šolsko leto. Udeleženec izobraževanja/izredni dijak lahko šolnino plačuje v največ 8. obrokih. Zadnji obrok šolnine mora biti plačan v mesecu maju. V primeru, da izredni dijak nima poravnanih vseh zapadlih obveznosti, ne more opravljati izpitov in ne prejme potrdila o vpisu, dokler ne poravna zapadlih obveznosti. Če ne želi nadaljevati izobraževanja po programu, se mora prit izpisat iz programa in pred izpisom poravnati sorazmerni del šolnine. V primeru, da udeleženec plača šolnino v enkratnem znesku ob vpisu, mu odobrimo 5 % popusta.
- člen
Lokacija izobraževanja
Izobraževanje odraslih je organizirano v prostorih Srednje šole za trženje in dizajn Maribor, Mladinska 14. Določeni predmeti se lahko izvajajo tudi v najetih specializiranih učilnicah na drugih lokacijah v Mariboru.
- člen
Odgovorni za proces izobraževanja
Za potek izobraževalnega procesa skrbi organizator-ka izrednega izobraževanja in administrator-ka izrednega izobraževanja. Strokovni in pedagoški vodja je ravnatelj-ica šole ter drugi strokovni organi šole, katerih naloge in pristojnosti so določene s pravili zavoda, Zakonom o izobraževanju odraslih in ustanovitvenim aktom.
- člen
Organiziranost izobraževanja
V skladu z Navodili o prilagajanju izrednega poklicnega in strokovnega izobraževanja (Ur. list RS št 8/08) ter sodobnimi andragoškimi spoznanji je izobraževanje organizirano v tečajni obliki. Izobraževanje poteka organizirano za skupino ali individualno. Udeleženec tako ni vpisan v letnik, pač pa v program, ki traja od 1 leta (prekvalifikacija) do dveh, treh ali štirih let. (trgovec, ekonomski tehnik, aranžerski tehnik, predšolska vzgoja, logistični tehnik). Upošteva se logično in didaktično zaporedje učnih vsebin in predmetov. Udeleženec opravlja posamezne izpite za letnik po koncu predavanj. Poklicni tečaj traja eno šolsko leto.
- člen
Trajanje šolskega leta
Šolsko leto traja od 1. 9. tekočega leta do 31. 8. naslednjega leta. Predavanja potekajo od oktobra do maja, 3 do 5 krat na teden v popoldanskem ali v večernem času med 16.00 in 22.00 uro (odvisno od programa). Pod posebnimi pogoji, lahko potekajo tudi izven tega časa (odvisno od najema specializiranih učilnic, od dogovora celotne skupine, itd.).
- člen
Izpitni roki
Izpite za posamezni predmet opravljajo udeleženci/izredni dijaki po končanih predavanjih za določen letnik oz. program. V ceno je všteto trikratno opravljanje posameznega izpita v šolskem letu. Četrto in vsako nadaljnje opravljanje izpita se plača po veljavnem ceniku. Izpiti so v skladu s Pravilnikom o ocenjevanju znanja v poklicnem in srednjem strokovnem izobraževanju (Ur. list št 30/2018) in v skladu s Šolskimi pravili ocenjevanja, ki so objavljena tudi na internetni strani šole. Lahko so tudi delni. K vsakemu izpitu se kandidat prijavi z internim obrazcem ZAPISNIK O IZPITU za posamezno šolsko leto in se hrani trajno v njegovi osebni mapi.
Dodatni izpitni roki so:
– oktobra, novembra in decembra: vsak prvi in drugi ponedeljek v mesecu ob 18.00 uri,
– od januarja do konca junija vsak ponedeljek v mesecu ob 18.00 uri,
– v mesecu juliju prvi ponedeljek ob 9.00 uri ali 10.00 uri,
– v mesecu avgustu sta dva izpitna roka pred poklicno maturo in zaključnimi izpiti.
– v mesecu septembru so izpiti prvi, drugi in tretji ponedeljek ob 18.00 uri.
- člen
Prijava na izpit
Na izpit se je potrebno prijaviti z internim obrazcem ZAPISNIK O IZPITU ali preko e – prijave, ki ga morajo udeleženci oddati 3 delovne dni pred želenim izpitnim rokom. Odjavo je potrebno sporočiti en delovni dan pred izpitom. V primeru, da se udeleženec ne odjavi in na izpit ne pride, se šteje kot da je izpit opravljal in ga ni opravil.
- člen
Pogoji za pristop k izpitu
K izpitu ni možno pristopiti, če udeleženec/izredni dijak nima poravnanih vseh zapadlih obveznosti. V indeksu mora biti fotografija in podpis udeleženca. V nasprotnem primeru mora udeleženec na zahtevo učitelja pokazati osebni dokument s sliko. Indeks oziroma dokument mora imeti s seboj tudi na ustni izpit.
- člen
Zaključek izobraževanja
Izpitni roki za zaključni izpit in poklicno maturo so določeni s šolskim koledarjem, ki ga sprejme Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Poklicna matura in zaključni izpit se plačata po veljavnem ceniku, ki ga je sprejel Svet zavoda šole.
- člen
Status udeleženca izobraževanja odraslih
Ob vpisu v program dobi udeleženec/izredni dijak status izrednega dijaka. V primeru, da udeleženec/ izredni dijak ne zaključi šolanja v roku (trgovec – prekvalifikacija – eno leto, trgovec-dve leti, ekonomski tehnik – štiri ali dve leti, aranžerski tehnik – 2 leti, predšolska vzgoja – dve oz. tri leta, poklicni tečaj – eno leto) ima možnost da se vpiše evidenčno, vendar le če mu manjka največ 6 izpitov. Veljavnost evidenčnega vpisa je eno šolsko leto, lahko pa se ponovno vpiše.
V primeru, da ne opravi posameznih predmetov na zaključnem izpitu ali poklicni maturi, se popravni izpit plača po veljavnem ceniku.
- člen
Izdaja potrdila o šolanju
Ob vpisu v program izrednega izobraževanja dobi izredni dijak potrdilo o vpisu.
- člen
Pravice in dolžnosti udeležencev
Pravice udeležencev/izrednih dijakov:
– prejmejo osebni izobraževalni načrt,
– biti seznanjen z urnikom,
– opravljati izpite v rednih in popravnih rokih,
– biti obveščen o vseh spremembah, ki se nanašajo na njihovo izobraževanje,
– biti seznanjeni s pravili izrednega izobraževanja in hišnim redom šole.
Dolžnosti udeležencev/izrednih dijakov :
- sporočiti vsako spremembo naslova, telefonske številke ali elektronskega naslova,
- poravnavati šolnino v predpisanih rokih,
- upoštevati pravila izrednega izobraževanja in hišni red šole.
- člen
Izpis
Udeleženec se lahko kadarkoli iz programa izpiše. V tem primeru mora podati pisno izjavo o izpisu in poravnati sorazmerni del šolnine in sicer:
- 50 % šolnine, če se izpiše do 31. 10. tekočega šolskega leta,
- 100 % šolnine, če se izpiše po 1. 11. tekočega šolskega leta.
- Člen
Priznavanje formalno in neformalno pridobljenega znanja
Za postopek priznavanja formalno in neformalno pridobljenega znanja zaprosijo kandidati, ki želijo, da se jim ta znanja upoštevajo. Postopek priznavanja opravlja komisija za priznavanje formalnega in neformalnega izobraževanja (v nadaljevanju komisija (PFNI), ki jo sestavljajo 3 stalni člani (praviloma so to: ravnatelj-ica, organizator-ka izrednega izobraževanja, šolska svetovalna delavka) in 2 učitelja splošnih predmetov in 1 učitelj strokovno-teoretičnih predmetov, ali praktičnega pouka, odvisno od odločanja. Člane komisije PFNI imenuje ravnatelj-ica za obdobje od 1. 9. 2023 do preklica.
- Člen
(dokumenti, potrebni za postopek priznavanja)
Postopek priznavanja se začne na zahtevo kandidata, ki vloži vlogo za priznavanje v tajništvu izobraževanja odraslih. Kandidat mora k vlogi priložiti vse dokumente in druga dokazila, ki lahko služijo kot dokazilo v postopku priznavanja. Mednje sodijo:
- spričevala,
- druge listine (različni dokumenti, ki jih izda delodajalec in izkazujejo izkušnje, potrdila o udeležbah na seminarjih in usposabljanjih ipd.),
- portfolio, v katerem kandidat pripravi svojo biografijo s podatki o izobrazbi, o zaposlitvah ter drugih izkušnjah in znanjih, ki jih je pridobil v preteklosti,
- druga dokazila (izdelki, storitve, objave in druga avtorska dela, projekti, izumi, patenti ipd.).
Če vloga ni popolna, komisija PFNI določi rok v katerem mora kandidat vlogo dopolniti. Če kandidat vloge ne dopolni, se vloga s sklepom zavrže. Komisija o popolni vlogi dokončno odloči najkasneje v roku dveh mesecev.
- Člen
(merila in postopki priznavanja)
V postopku priznavanja se upoštevajo naslednja merila:
- ocenjevanje doseženih kompetenc mora temeljiti predvsem na izobraževalnih ciljih programa, v katerega bi se želel vpisati kandidat;
- dokazano pridobljene kompetence, ki so ustrezno dokumentirane in relevantne, se kandidatu priznajo ne glede na to, kje in kako jih je kandidat pridobil.
Ko komisija PFNI pregleda in oceni zbrano dokumentacijo ter druga dokazila, lahko v primeru nejasnosti po potrebi določi še naslednje oblike zbiranja informacij, ki so pomembne za postopek priznavanja:
- opravljen uvodni razgovor,
- izpit v pisni ali ustni obliki,
- opazovanje kandidatovih znanj in veščin v realnih situacijah,
- opazovanje kandidatovih znanj in veščin v simuliranih posebnih situacijah.
Uporabljene metode ocenjevanja morajo v vsakem posameznem primeru zagotoviti objektivno in zanesljivo ocenjevanje.
- Člen
Na osnovi zbrane dokumentacije, vseh dokazil in rezultatov morebitnih dodatnih oblik zbiranja informacij komisija PFNI sklepa o priznavanju pridobljenih kompetenc kandidata. Komisija v svojem sklepu navede katero znanje in veščine oz. katere kompetence se kandidatu priznajo.
Sklep komisije PFNI, ki se izroči kandidatu, potrdi in izda ravnatelj šole.
- Člen
Ostale določbe šolskih pravil ocenjevanja se uporabljajo tudi za odrasle.
- člen
Ta Pravila izrednega izobraževanja Srednje šole za trženje in dizajn Maribor stopijo v veljavo po predhodni obravnavi in pridobitvi mnenj andragoškega zbora dne, 23. 5. 2023 in potrditvi na Svetu šole 12. 6. 2023 in se uporabljajo od 1. 9. 2023 dalje oz. do preklica.
Pripravila: Maribor, 12. 6. 2023
Organizatorka izrednega izobraževanja
Darinka Medved Gerečnik