SPLOŠNE INFORMACIJE
Koledar poklicne mature 2024/2025
Šolski koledar PM 2025 SŠTD Maribor
ZA DIJAKE
Navodila NIJZ za področje vzgoje in izobraževanja (srednja šola)
Dovoljeni pripomočki pri poklicni maturi (pisni del)
Obvestilo kandidatom poklicne matura glede obdelave osebnih podatkov
RAZPIS ZA VPIS:
Visokošolski študijski programi
S POKLICNO MATURO kandidati dokazujejo doseganje standardov znanj, ki so določeni s cilji izobraževalnih programov srednjega tehniškega in drugega strokovnega izobraževanja, poklicno-tehniškega izobraževanja, poklicnega tečaja ter usposobljenost za visokošolski študij.
Poklicna matura je oblika zaključnega izpita. Z opravljeno poklicno maturo kandidat pridobi srednjo strokovno izobrazbo.
Pogoji za opravljanje poklicne mature
Poklicno maturo lahko opravlja vsak, ki je:
- uspešno končal 4. letnik izobraževalnega programa srednjega strokovnega izobraževanja,
- uspešno končal 2. letnik izobraževalnega programa poklicno-tehniškega izobraževanja,
- zaključil 4. letnik gimnazije in opravil poklicni tečaj,
- opravil mojstrski izpit.
Prijava in izpitni roki
Kandidat se k poklicni maturi prijavi na tisti šoli oz. organizaciji za izobraževanje odraslih, na katero je bil vpisan v času izobraževanja oz. kjer je končal zadnji letnik, do roka, določenega s koledarjem poklicne mature. Kandidati s posebnimi potrebami prijavi priložijo izpolnjen obrazec »Vloga za uveljavljanje pravic kandidata s posebnimi potrebami pri opravljanju mature«.
Abecedni seznam vseh izobraževalnih programov, v katerih je mogoče opravljati poklicno maturo, je objavljen v maturitetnem izpitnem katalogu za poklicno maturo.
Kandidat se k poklicni maturi prijavi na šoli, kjer je opravil zaključni letnik.
Poklicna matura vsako leto poteka v treh rokih, spomladanskem (maj – junij), jesenskem (avgust – september) in zimskem (februar). Dijak se lahko prijavi h kateremkoli roku.
V marcu lahko šola za dijake zaključnih letnikov v okviru priprav na poklicno maturo izvede predmaturitetni preizkus, ki kandidate, učitelje, ocenjevalce in člane šolskih maturitetnih komisij za poklicno maturo seznani z vsebino in postopki izvedbe pisnega dela poklicne mature. Obseg, način in rok opravljanja predmaturitenega preizkusa določi šolska maturitetna komisija.
Obrazce za prijavo k poklicni maturi lahko najdete na spletni strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje.
Opravljanje poklicne mature v dveh delih
Poklicna matura se praviloma opravlja v celoti, kar pomeni, da je treba izpite iz vseh štirih predmetov opraviti v enem izpitnem roku (spomladanskem, jesenskem ali zimskem).
Maturo v dveh delih, v dveh zaporednih rokih, lahko izjemoma opravljajo:
- kandidati brez statusa dijaka – če želi tak kandidat opravljati maturo v dveh delih, mora to navesti že v prijavi,
- kandidati s posebnimi potrebami, ki imajo odločbo o usmeritvi,
- drugi kandidati, ki jim opravljanje poklicne mature v dveh delih na podlagi utemeljene vloge in priloženih dokazil dovoli Državna komisija za poklicno maturo.
Razlika med poklicno in splošno maturo glede nadaljnjega študija je v tem, da splošna matura omogoča vpis v vse študijske programe, višješolske, visokošolske in univerzitetne, poklicna pa le v višješolske in visokošolske, ne pa tudi v univerzitetne.
Poklicni maturanti, ki se želijo vpisati na univerzitetni študij, morajo ob poklicni maturi opraviti še izpit iz posameznega predmeta splošne mature. Vpisa na univerzitetni študij z opravljeno poklicno maturo ne omogočajo prav vsi univerzitetni študijski programi, vendar pa velika večina. Različni univerzitetni programi zahtevajo takšen izpit iz različnih predmetov – to je razvidno iz vsakoletnega razpisa za vpis, objavljenega na spletni strani Ministrstva za vzgojo in izobraževanje.
Posamezne izpite splošne mature lahko opravljajo poklicni maturanti, ki:
- so že opravili poklicno maturo,
- so se prijavili k poklicni maturi,
vendar le, če je ta izpit pogoj ali kriterij za vpis v visokošolski program.
Za opravljanje izpita iz posameznega predmeta splošne mature se kandidat prijavi na šolo z gimnazijskim programom v enakih rokih, kot veljajo za splošno maturo (ponavadi je to istočasno s prijavo na poklicno maturo). Na izbrani šoli dobi kandidat vse informacije o prijavi in opravljanju izpita.
Vir: RIC (https://www.ric.si/poklicna_matura/splosne_informacije/
ŠOLSKA MATURITETNA KOMISIJA ZA POKLICNO MATURO 2025
Predsednica: Tanja Lakoše, prof.
Namestnica: mag. Nataša Kranjc, prof.
Članici: Lucia Žitnik, prof. (namestnica: Vlasta Rojs, prof.)
Darja Lesjak, prof. (namestnica: Brigita Kremser, prof.)
Tajnica ŠMK: mag. Vlasta Ljubec, prof.