Rastem s knjigo 2024/2025
V ponedeljek, 7. 4. 2025, smo v sodelovanju z Mariborsko knjižnico uspešno zaključili projekt Rastem s knjigo, katerega glavni namen je spodbujanje bralne kulture med osnovnošolci in srednješolci. Dijake 1. b razreda smo povabili v šolsko in splošno knjižnico ter jim pokazali, da je knjižnica prostor, kjer se ne le učimo, raziskujemo in ustvarjamo, ampak se tudi zabavamo.
V šolski knjižnici smo spregovorili o moči branja. Skupaj smo razmišljali, kaj vse nam knjige prinašajo: zmanjšujejo stres, izboljšujejo besedni zaklad, spodbujajo empatijo, krepijo koncentracijo, odpirajo vrata v svet domišljije, spodbujajo kreativnost …
Dijaki so z navdušenjem delili svoje spomine na pravljice, ki so jih spremljale v otroštvu:
Sneguljčica, Rdeča kapica, Pepelka, Princeska na zrnu graha, Zlatolaska, Maček Muri, Sovica Oka, Pekarna Mišmaš, Pod medvedovim dežnikom, Mavrična ribica. Dotaknila pa so se jih tudi mladinska dela slovenskih avtorjev, ki so jih brali kasneje: Jaz sem Andrej (Vinko Möderndorfer), Princeska z napako (Janja Vidmar), Blazno resno o šoli (Desa Muck), Kolesar naj bo (Primož Suhodolčan). Knjige, ki obravnavajo odraščanje, iskanje sebe, šolo, prijateljstvo, težave in rešitve, so jih nasmejale in spodbudile k razmisleku – dokaz, da dobre zgodbe najdejo pot tudi do generacije, ki večino časa preživi pred zasloni.
V Mariborski knjižnici nas je sprejela koordinatorka projekta ga. Sandra Jesenek. Na kratko je predstavila splošno knjižnico, njene storitve, dijake seznanila z mnogimi ugodnostmi članstva – ki je za njih brezplačno. Navdušeni so bili nad tem, da si lahko izposodijo tudi družabne igre, ki so jih z veseljem preizkusili.
Na delavnici e-virov so spoznali Encyclopaedio Britannico, Kamro in PressReader ter ugotovili, da se znanje danes skriva tudi v sodobnih digitalnih virih – a pot do njega pogosto še vedno vodi preko branja.
Projekt Rastem s knjigo, nacionalna pobuda, ki jo mnogi prvič spoznajo že v 7. razredu, ko prejmejo v dar knjigo (npr. Jaz sem Andrej), vsako leto ponudi novo kakovostno mladinsko delo. Letos so dijaki prejeli knjigo Orfejeva lira (Silvester Vogrinec in Aksinja Kermauner).
Dogodek nas je opomnil, da knjige še vedno lahko pritegnejo, navdušijo in zaznamujejo. Le priložnost jim moramo dati – in to smo v tem projektu zagotovo naredili.
Andreja Obrul