VSE JE V NAŠIH ROKAH
TEDEN SLOVENSKEGA ZNAKOVNEGA JEZIKA
od 8. do 12. novembra 2021
14. november – DAN SLOVENSKEGA ZNAKOVNEGA JEZIKA
Izjemen dosežek naše družbe je, da smo vsi enakovredni, enakopravni in enako spoštovani ter da imamo enake možnosti, da uveljavimo naše človeško dostojanstvo in naše talente. V tednu slovenskega znakovnega jezika, ki bo potekal od 8. do 12. novembra 2021, bomo v okviru šole pripravili predstavitev slovenskega znakovnega jezika kot kratko učno uro, ki smo jo letos poimenovali VSE JE V NAŠIH ROKAH. Da bi bila predstavitev znakovnega jezika prijetna in zanimiva bo podprta z izkušnjami Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije.
V Sloveniji dan slovenskega znakovnega jezika praznujemo 14. novembra, ko je bil leta 2002 v uradnem listu objavljen Zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika. Natančno število govorcev znakovnega jezika ni znano. Vsaka država, včasih pa celo določena pokrajina, ima svoj znakovni jezik.
Dijakom z ustvarjalnico ponujamo možnost, da odkrivajo drugačnost ter kompleksnost sveta in kulture gluhih, ko se vživijo v kretnje in slovenski znakovni jezik, ki je bil maja 2021 vpisan v Ustavo Republike Slovenije. S tem je Slovenija postala peta država v Evropski uniji in dvanajsta država na svetu, ki ima znakovni jezik vpisan v najvišji pravni akt države.
Gluhota sodi med najtežje invalidnosti. Komunikacijske ovire, nezmožnost interakcije z okoljem zaradi okvare ali polne izgube sluha so vzrok različnih oblik socialne izključenosti. Osebe z okvaro sluha na območju Republike Slovenije uporabljajo slovenski znakovni jezik, ki je za gluhe jezik sporazumevanja. Temelji na uporabi rok, mimike obraza, oči in ustnic ter gibanju telesa. Prstna abeceda se lahko uporablja skupaj z znakovnim jezikom.
Znakovni jezik ne uporabljajo le gluhi in naglušni, ampak tudi osebe v njihovem ožjem družinskem krogu ter tolmači, ki govorjeni jezik pretvarjajo v kretnjo in obratno.
Slovenski znakovni jezik ima svojo strukturo, ki pa ni enaka slovenskemu govorjenemu jeziku, kar pomeni, da slovenščine ne moremo dobesedno prevajati v kretnje.
Glavni namen ustvarjalnice je rušenje stereotipov in širjenje razumevanja do drugačnosti. Metoda širjenja razumevanja do drugačnih je neposredna. Za mlade, odraščajoče, je izjemnega pomena, da se srečujejo z drugačnostjo in širijo družbeno in kulturno razumevanje do sovrstnikov in sodržavljanov.
Organizatorka ustvarjalnice:
mag. Vlasta Ljubec