1. Med katerim 4-letnim in 3-letnim programom na šoli lahko izbiram?
Med štiriletne programe sodita programa EKONOMSKI TEHNIK in ARANŽERSKI TEHNIK. Oba sta primerna za učence, ki so si v osnovni šoli s pridnim in odgovornim delom pridobili dober učni uspeh in tako podlago za nadaljnje uspešno delo v srednji šoli. Dijaki obeh programov zaključijo šolanje s poklicno maturo, ki od dijakov zahteva odgovoren odnos do šolskih obveznosti v vseh štirih letih šolanja. Po opravljeni poklicni maturi, imajo uspešni dijaki možnost nadaljevati s študijem na različnih fakultetah ali se pa se zaposlijo.
Triletna programa TRGOVEC in ADMINISTRATOR sta primerna za učence, ki si želijo pridobiti poklic in se čim prej zaposliti.
2. Kako lahko nadaljujem šolanje, ko zaključim triletni program?
Dijaki, ki na naši šoli uspešno končajo triletni program (TRGOVEC ali ADMINISTRATOR), se lahko zaposlijo ali pa imajo možnost vpisa v nadaljevalni program EKONOMSKI TEHNIK (PTI). Zaključeno šolanje v programu EKONOMSKI TEHNIK (PTI) je enakovredno štiriletnemu programu EKONOMSKI TEHNIK (SSI). V obeh programih se izobraževanje zaključi z opravljeno poklicno maturo. Razlika med programoma je le v tem, da štiriletni program EKONOMSKI TEHNIK (SSI) traja 4 leta, medtem ko program EKONOMSKI TEHNIK (PTI) 5 let (3+2 leti), a s prilagojenim in lažjim načinom dela. Po uspešno zaključeni poklicni maturi lahko tako dijaki EKONOMSKI TEHNIK (PTI), kot tudi dijaki programa EKONOMSKI TEHNIK (SSI) in ARANŽERSKI TEHNIK (SSI) nadaljujejo s študijem ali pa se takoj zaposlijo.
3. Potrebujem štipendijo, jo lahko dobim?
Dijaki naše šole lahko pridobijo različne vrste štipendij (štipendije za deficitarne poklice, kadrovske štipendije …). Veliko dijakov prejema štipendije podjetij in trgovskih verig, kjer opravljajo obvezno prakso. Več informacij lahko najdete na Štipendiranje SSTD in Štipendijski sklad Republike Slovenije ter na spletnih straneh posameznih podjetij.
4. Kako poteka obvezna praksa?
Praksa je skrajšano ime za praktično usposabljanje (PUD), ki ga dijaki opravljajo pri različnih delodajalcih, glede na poklic, za katerega se izobražujejo. Nekateri dijaki se za opravljanje prakse dogovorijo samostojno, drugim to pomagamo urediti v šoli. Gre za učni proces v originalnem delovnem okolju, kjer dijaki spoznavajo delovni proces, timsko delo, učijo se socializacije v poslovnem okolju, samostojnosti pri delu, natančnosti. Za marsikoga je praktično usposabljanje prva izkušnja z resničnim življenjem, za druge pa že odlična poslovna priložnost. Gre za del učnega procesa, zato dijaki ne dobijo plačila, vendar se delodajalci pogosto odločijo za izplačilo denarne nagrade. Časovni termin opravljanja prakse je določen z letnim delovnim načrtom, različno po letnikih.
Več na: Praktično usposabljanje
5. Lahko prakso opravljam tudi v tujini ali pa se udeležim izmenjave?
Praktično izobraževanje v tujini je omogočeno dijakom programa aranžerski tehnik, v okviru projekta VET SKE II. Dijaki, ki bi želeli na praktično usposabljanje v tujino, se za izbor potegujejo na posebnem razpisu, opraviti morajo določena usposabljanja in dokazati, da so sposobni odhoda v tujino, saj na tujem predstavljajo sebe, svojo šolo in državo. Preživeti 3 tedne na praktičnem usposabljanju v tujini je prav gotovo izkušnja, ki odpira nove možnosti in poglede posameznika na prihodnost. Je nova življenjska izkušnja, je učenje jezika, spoznavanje kultur in sklepanje novih prijateljstev. Dijaki so prakso tako že opravljali v Španiji in na Poljskem. Aktivno sodelujemo tudi v mednarodnem projektu Erasmus+: Kritično in kreativno razmišljanje: Pot naprej, v katerem je naša šola povezana z gimnazijami s Češke, Litve, Bolgarije in Poljske.
6. Katere prilagoditve veljajo za aktivne športnike?
Dijake uspešne športnike s ponosom spremljamo na njihovi poti športnega vzpona ter jih podpiramo, da ob intenzivnem športnem udejstvovanju uspešno opravljajo srednješolsko izobraževanje. Športnikom glede na področje športa, aktualno dogajanje na področju treningov ter priprav na tekmovanja, izobraževanje optimalno prilagodimo. Pri tem upoštevamo načela podpore in zagotavljanja fleksibilnega partnersko-sodelovalnega okolja med dijakom, starši, športnim klubom in šolo. Redno sodelujemo s športnimi klubi in trenerji dijakov športnikov.
Največ naših dijakov športnikov je nogometašev, sicer pa naši dijaki dosegajo vrhunske rezultate v različnih športnih panogah. V okviru izdelanega individualnega programa športnikom omogočamo prilagojeno obiskovanje pouka ter napovedano ocenjevanje znanja.
7. Kdo mora opravljati poklicno maturo in kako poteka?
Poklicno maturo opravljajo dijaki 4-letnih programov ARANŽERSKI TEHNIK in EKONOMSKI TEHNIK (ter EKONOMSKI TEHNIK (po programu 3+2).
Opravlja se ob zaključku zadnjega letnika iz 4 predmetov. To so:
- slovenščina,
- gospodarstvo (program ekonomski tehnik) ali oblikovanje v aranžerstvu (program aranžerski tehnik),
- matematika ali tuj jezik (po izbiri dijaka),
- izdelek oz. storitev z zagovorom (dijaki iz nabora predlaganih tem izberejo področje, s katerega želijo opravljati ta izpit).
Poklicna matura je »zrelostni izpit«, kjer dijaki dokažejo, da so dosegli standarde znanja, določene z izobraževalnim programom. Poklicna matura zagotovo ni lahka, vendar se na opravljanje le-te dijaki pripravljajo vsa leta šolanja, zato jo bodo zagotovo uspešno opravili.
8. Imam odločbo. Ali lahko dobim pomoč pri učenju?
Zelo učinkovito izvajamo prilagojeno izobraževanje za dijake z odločbo o usmeritvi. Številni naši dijaki potrebujejo prilagoditve na različnih področjih, največ na področju učenja. Psiholog/pedagog z njimi tedensko zelo uspešno izvaja dodatno strokovno pomoč za premagovanje primanjkljajev, učitelji izvajalci dodatne strokovne pomoči pa dijakom največkrat pomagam na področju matematike, slovenščine in tujih jezikov. Dijaki si med seboj pomagajo, s pomočjo učiteljev se skupaj učijo in se veselijo svojih učnih dosežkov. Dijaki z odločbo o usmeritvi imajo pri nas pogosto višji in boljši učni uspeh kot v osnovni šoli.
9. Kateri strokovni predmeti so v času šolanja najpomembnejši?
Poseben poudarek je gotovo namenjen strokovnim predmetom, ki pa se med seboj razlikujejo glede na program, ki ga dijaki obiskujejo. Tako v programu EKONOMSKI TEHNIK prevladujejo predmeti sodobno gospodarstvo, poslovanje podjetja in poslovni projekti, poslovno računstvo, statistična analiza in računovodstvo; v programu ARANŽERSKI TEHNIK predmeti aranžerstvo, vizualne komunikacije, multimedijsko oglaševanje in dekoraterstvo. V triletnem programu TRGOVEC je poudarek na predmetih poznavanje blaga, prodaja blaga, psihologija prodaje in temelji gospodarstva, v programu ADMINISTRATOR pa strojepisje, tajniška opravila, upravni postopek in pravo.
Vsi dijaki naše šole pridobivajo znanja s področja slovenščine, matematike, družboslovja in tujih jezikov, nekoliko manj pa je naravoslovja. Pouka fizike na naši šoli ni.
10. Katerih tekmovanje se lahko udeležim?
Dijaki se udeležujejo raznovrstnih tekmovanj s področja športa, strokovnih predmetov in splošnega znanja. Tako so naši dijaki uspešni na tekmovanjih badmintona, nogometa in karateja ter v znanju slovenskega, nemškega in angleškega jezika, predvsem pa poslovne matematike in statistike. Izjemno ponosni smo na dosežke s področja stroke – poslovne matematike in statistike, ekonomije, računovodstva, finančne pismenosti, tehnike prodaje in aranžerstva. Na Mednarodnem sejmu učnih podjetij 2020, je v kategoriji za najbolj inovativno podjetniško idejo zmagalo prav podjetje naše šole.
11. Kaj dobim v šoli za malico?
V šoli je organizirana šolska malica, dijaki pa lahko izbirajo med desetimi različnimi (toplimi in hladnimi) meniji. Na izbiro so meniji sestavljeni iz hamburgerjev, perutničk, hot doga, kosmičev, jogurta, solate s piščancem, solate s sirom ali tuno, sendviča z zelenjavo, mesnega sendviča in popolnoma vegetarijanksi obrok. V šolski jedilnici je tudi prodajalna, kjer je mogoče kupiti pijačo, sendviče, čokolade … Način plačila šolske malice je predplačniški, tako dijaki na svojo kartico za malico naložijo denar in z njo kasneje malico plačajo. V spletni aplikaciji eAsistent, dostopni na šolski spletni strani, lahko dijaki prijavijo, odjavijo ali spremenijo menije za posamezne dneve in si ogledajo stanje na kartici. Malica je pod določenimi pogoji tudi subvencionirana. Dijaki si lahko malico prinesejo tudi od doma.
Več na: Šolska prehrana
12. Kako poteka izobraževanje odraslih?
Odrasli se lahko vpišejo v naslednje programe: – program srednjega poklicnega izobraževanja TRGOVEC in ADMINISTRATOR, – program srednjega strokovnega izobraževanja: EKONOMSKI TEHNIK, ARANŽERSKI TEHNIK, LOGISTIČNI TEHNIK in PREDŠOLSKA VZGOJA, – program poklicno tehniškega izobraževanja: EKONOMSKI TEHNIK, – program poklicnega tečaja: EKONOMSKI TEHNIK in PREDŠOLSKA VZGOJA. Za dokončanje izobraževanja mora udeleženec izrednega izobraževanja uspešno opraviti vse obveznosti in izpite po programu ter poklicno maturo oz. zaključni izpit. V vseh programih poteka izobraževanje v kombinirani obliki predavanj in izpitov, pa tudi samoizobraževanja, konzultacij in izpitov. Programi srednjega poklicnega izobraževanja trajajo 2 oz. 3 leta, programi srednjega strokovnega izobraževanja trajajo 4 leta, program poklicno tehniškega izobraževanja traja 2 leti, programi poklicnega tečaja 1 leto.
Več na: Izobraževanje odraslih
13. Kje se lahko zaposlim kot ekonomski tehnik ali pa nadaljujem s študijem?
Ko dijaki zaključijo program EKONOMSKI TEHNIK, so možnosti zaposlitve raznovrstne. Zaposlijo se lahko na različnih delovnih mestih v malih ali velikih podjetjih. Pogostejša delovna mesta ekonomskih tehnikov so: delo v nabavi, logistiki, tajništvu, računovodstvu, oglaševanju, prodaji, marketingu, kadrovskem oddelku podjetja … Prav tako se lahko zaposlijo na banki, pošti, zavarovalnici in v javni upravi. V času izobraževanja v programu EKONOMSKI TEHNIK pridobijo veliko praktičnega znanja o podjetništvu in marketingu. S pridobljenimi znanji lahko ustanovijo svoje podjetje, kot samozaposleni uresničujejo svoje podjetniške ideje ali prevzamejo posel v družinskem podjetju. Možnosti je veliko, zato je smiselno, da se osnovnošolci odločijo za ta poklic. Dijaki, ki bi želeli svoje znanje po opravljeni poklicni maturi nadgraditi, lahko nadaljujejo s študijem na različnih fakultetah.
14. Kje se lahko zaposlim kot aranžerski tehnik ali pa nadaljujem s študijem?
Delo, ki ga opravljajo aranžerski tehniki, je izjemno ustvarjalno in raznoliko. Sam poklic nudi širok nabor zaposlitvenih možnosti. Tako se aranžerski tehniki zaposlujejo v gospodarskih družbah storitvene, trgovinske in proizvodne dejavnosti. Natančneje to pomeni, da ustvarjajo v ateljejih, oblikovalskih studijih medijskega oblikovanja, dizajnerskih in promocijskih službah, cvetličarnah in drugod. Mnogi se odločijo za samostojno poklicno pot, saj jim je na prvem mestu svobodno odločanje o opravljanju dela, ki jim najbolj ustreza. Po končani poklicni maturi, se lahko aranžerski tehniki zaposlijo, ali pa nadaljujejo s študijem na fakultetah v Sloveniji ali tujini.