SESTANEK ERASMUS+ ZA ZAINTERESIRANE DIJAKE SŠTD MARIBOR
V torek 17. 9. 2024 je bil izveden prvi sestanek ERASMUS+ v šolskem letu 2024/2025. Sestanek je bil namenjen vsem dijakov SŠTD Maribor, ki so zainteresirani za udeležitev v projektih ERASMUS+ »Vključevanje za skupno dobro« in ERASMUS+ TŠCA VET SKE.
Na sestanku je, koordinator in organizator prof. David Verlak, podal podrobne informacije v povezavi z izvedbo obeh projektov. Predstavljeni so bili termini izvedbe, izbrane destinacije, postopek izbora, kriteriji izbora, načini bivanja in dela.
Z veseljem objavljamo, da je bil sestanek zelo uspešen, izkazanega je bilo zelo veliko interesa, saj se je sestanka udeležilo več kot 50 dijakov iz programov trgovec, aranžerski tehnik, ekonomski tehnik in ekonomski tehnik PTI. Dijaki so prišli polni vprašanj, želja in entuziazma.
Vsem prijavljenim dijakom želimo veliko uspeha pri izboru!
ERASMUS+ mobilnost dijakov
VET Skills and Knowledge Exchange Erasmus+ 2020-1-SI01-KA120-VET-093630
TŠC Maribor je za obdobje 2021–2027 pridobil AKREDITACIJO ERASMUS+ na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja. Projekt TŠCA bo dijakom iz petih srednjih šol z območja Maribora omogočil, da v tujini opravijo tritedensko praktično usposabljanje.
Del konzorcija petih šol, ki sodelujejo v projektni akreditaciji ERASMUS+ VET Skills and Knowledge Exchange je tudi Srednja šola za trženje in dizajn Maribor. Dijaki SŠTD Maribor bodo v šolskem letu 2024/2025 lahko odšli na tritedenski praktični pouk v mesecih novembru/decembru, v državi gostiteljici Nemčijo ali Italijo ter v mesecu marcu/aprilu v državi gostiteljici Italiji in Španiji.
Razpis mest in način prijave bo objavljen sproti, v odseku ERASMUS na spletni strani SŠTD Maribor: https://sstd.si/erasmus/ in na spletnem mestu: https://old.movingeneration.net/en/portfolio-items/tehniski-solski-center-maribor/.
Prijavijo se lahko vsi drugi in tretji letniki programa SSI, vsi drugi letniki programa SPI ter prvi letniki programa PTI.
Dodatne informacije, za zainteresirane, najdete pri koordinatorju prof. Davidu Verlaku.
Zapisal David Verlak, mag prof. soc. in zgod.
ERASMUS+ mobilnost dijakov
Projekt »Vključevanje za skupno dobro«
(2024-1-SI01-KA122-VET-000197563)
V šolskem letu 2023/2024 se je Srednja šola za trženje in dizajn Maribor prijavila na natečaj ERASMUS+ KA122-VET short-term projects mobility of learners and staff in vocational education training 2024, kjer je zasedla zelo uspešno četrto mesto in s tem prejela odobritev za izvajanje projekta z naslov »Vključevanje za skupno dobro«.
Projekt bo trajal od 1. 6. 2024 do 1. 6. 2025.
CILJI PROJEKTA:
Na šoli imamo raznovrstno paleto dijakov, za vse pa si želimo si, da bi vsem omogočili dostop do projektnih programov, predvsem pa, da bi naša šola postala strpno, prijazno ter bolj odprto okolje. Na šoli izvajamo programe praktičnega pouka in si prizadevamo, da dijaki skozi šolanje pridobijo dobro podlago za nadaljnje delo. V projektu smo si zadali doseči več vključevanja v skupnost, več stika s podjetji ter v skladu s to tezo tudi doseči izboljšanje sledečih kompetenc: suverenosti, odločnosti ter odgovornosti. Dijaki se bodo ravno preko izkušnje dela v tujini naučili suverenosti in odločnosti, obenem pa bodo spoznali druge evropske kulture, njihovo kulturo in družbo, izboljšali angleški jezik ter naučili kako poteka življenje v gostujočih državah Madžarski in Malti.
Cilj 1
Povečati odprtost do raznolikosti in drugih kultur.
Cilj 2
Izboljšati suverenost komuniciranja v tujih jezikih.
Cilj 3
Zmanjšati strah pred delom in vsakodnevnimi življenjskimi preizkušnjami preko vključevanja in povezovanja s trgom dela.
Časovnica:
1) September 2024: Prvi sestanek zainteresiranih dijakov in dijakinj. Na sestanku bodo podane podrobne informacije in način prijave. Delavnica izdelave EUROPASS življenjepisa.
2) Oktober 2024: Rok prijave zainteresiranih dijakov. Individualni razgovori s prijavljenimi. Objava seznama izbranih dijakov in dijakinj.
3) November 2024: Delavnica »Zeleno življenje«, izbrani dijaki na delavnici spoznajo kako lahko omejimo ogljični odtis, kako omejimo onesnaževanje s plastiko ter pisanje in izpolnjevanje dokumentacije v digitalni obliki.
4) December 2024: Dokončna izbira delodajalcev.
Delavnica »Erasmus+ SŠTD v filmu«, dijaki prejmejo nalogo izdelave kratkega filmčka med njihovim gostovanjem na Madžarskem in Malti.
5) Januar 2024: Digitalno srečanje izbranih dijakov z njihovimi delodajalci.
6) Februar 2024: Izbira spremljevalnih učiteljev, dijaki prejmejo podrobne informacije glede nastanitve, prevoza in prehrane.
7) Marec 2024: Zadnji sestanek izbranih dijakov in njihovih spremljevalcev, zaključne informacije, preverba podpisanih dokumentov in predaja nalog.
8) Marec/April 2025: Izvedba mobilnosti »Vključevanje za skupno dobro«, štirinajst dnevno praktično usposabljanje z delom.
9) Maj 2024: Udeleženi dijaki imajo predstavitev za zainteresirane dijake v prihodnje in učiteljski zbor. Predstavijo izkušnjo in predstavijo naučeno. Izpostavijo trajne prakse, ki so jih spoznali v tujini, ter ideje kako bodo te vključevali na SŠTD Maribor.
10) Junij 2024: Zaključno evalvacijsko srečanje dijakov in spremljevalcev. Dogovori kako se bodo prakse naučene v tujini, tudi v naprej, uporabljale na SŠTD Maribor.
Zapisal David Verlak, mag prof. soc. in zgod.
Zadnja izmenjava dijakov v projektu Erasmus+ Kritično in kreativno razmišljanje – Pot naprej
Projekt se izteka, zainteresiranih dijakov je vedno več. Izbor je bil težak. Izmenjave v Pragi so se tako udeležili: Veljko Mikić, Javorka Blažka Belec, Aljaž Pernat, Rok Toplak, Halid Imširović in Qantu Angelina Rovščak Soto, ki so o projektu zapisali:
Erasmus+ projekt je izjemna priložnost za nas dijake, da razširimo svoja obzorja, spoznamo nove kulture in pridobimo dragocene izkušnje, ki bodo oblikovale naše osebno in poklicno življenje.
Ena takšnih priložnosti, ki smo jo izbrani dijaki dobili, je bila izmenjava v Pragi od 19. do 24. 2. 2023.
Češka republika je čudovita država, ki se nahaja v središču Evrope, znana po svoji bogati zgodovini, osupljivi arhitekturi in živahni kulturi. Za dijake, ki smo sodelovali v programu Erasmus+, je ta država ponudila izkušnjo stika z velemestom in spoznavanje dijakov iz drugih držav.
Veljko Mikić, 2. e
V nedeljo smo se nekaj minut po dvanajsti ponoči z avtobusom odpravili na osemurno pot do Prage. Zjutraj sta nas na glavni železniški postaji, sprejeli Wendy in Sara, dijakinji praške gimnazije Jana Palacha. Že na začetku me je zgradba železniške postaje očarala s svojo vizualno podobo od zunaj in znotraj. Velik vitraž nad glavnim vhodom mi je bil še posebej všeč. Pospremili sta nas do hotela, ki se nahaja v središču Prage in to je bil tudi naš prvi sprehod po mestu. Prvi vtisi – Praga je velika, a presenetljivo, človek se hitro znajde; arhitektura je dih jemajoča; tramvajev mrgoli več kot golobov. Mesto je preplet najrazličnejših umetniških stilov, od gotike do art nouveau. Po namestitvi v hotelu Zlatá Váha smo se odpravili po mestu. Obiskali smo muzej voščenih lutk Madame Tussauds in se sprehodili po praških ulicah, med drugim do nakupovalnega središča v centru mesta – Palladium. Sledil je prosti čas, ki sem ga izkoristila za ogled razstave pionirja art nouveau Alphonsa Muche. Fasciniralo me je videti njegove izjemno znane plakate in druga dela, ki so ikonični standard stila. Po razstavi je padla tema, zato sem se sprehodila po še vedno zelo živih ulicah Prage do hotela.
Javorka Blažka Belec, 3. b
V ponedeljek zjutraj smo se odpravili na Scoutský institut, kjer smo se zbrale vse skupine. Dijaki iz Češke so na kratko predstavili svojo državo, različna večja mesta in svojo šolo. Po predstavitvi so nas peljali skozi mesto, kjer smo si ogledali znamenitosti Prage kot so npr. najbolj ozka ulica, zid Johna Lennona, ogledali smo si njihov grad in stavbe ob gradu. Sprehodili smo se tudi po Karlovem mostu, kjer so postavljeni kipi pomembnih in glavnih voditeljev, ki so preoblikovali mesto in državo. V popoldanskem času smo bili prosti, s sošolcem sva si ogledala mesto v okolici našega hotela in obiskala različne muzeje.
Rok Toplak, 2. f
V torek so predstavniki vsake države predstavili svojo mobilnost, nakar smo se razdelili v mešane skupine in predstavili svoje najljubše trenutke Erazmus+ programa v obliki časopisnega članka.
Popoldne smo si ogledali šolo čeških dijakov. Navdušilo nas je število projektov in športnih dogodkov, ki jih izvajajo. Na šoli smo se udeležili delavnice debatnega krožka, kjer smo se naučili pravilno argumentirati naša stališča o raznih temah.
Aljaž Pernat, 2. f
V sredo smo se odpravili na glavno Železniško postajo (Praha hlavní nádraží). Po tem smo se odpravili na vlak do Kutne Hore. Tam smo si ogledali italijansko sodišče, grad Kutna Hora, Muzej in galerijo Gask, kjer smo imeli tudi različne zanimive delavnice. Obiskali smo kapelo, pod katero je muzej Kostnica Sedlec, kjer so umetniško urejene lobanje in druge kosti 40.000–60.000 ljudi. Med njimi tudi ogromni lestenec. Po tem smo se odpravili na vlak nazaj v Prago, zvečer pa smo imeli še skupno večerjo. Družili smo se, kar je bilo izjemno fajn.
Halid Imširović, 2. e
V četrtek zjutraj smo se ponovno odpravili do Scoutskýga instituta, kjer smo imeli delavnico v dveh delih. V prvem delu smo se pomešani v štiri skupine pogovarjali, predstavljali in razlikovali lažne informacije, propagande, teorije zarot in potegavščine. V drugem delu smo si ogledali različne ruske propagandne posnetke ter se popeljali skozi naše odgovore in misli o njih.
Po teh delavnicah smo imeli prosti čas za kosilo. Po kosilu smo se zbrali v šoli, kjer smo se popeljali skozi cel Erazmus+ projekt in pogovarjali, kaj nam je ta projekt »dal« ter kaj nas je impresioniralo. S tem se je uraden del Erazmus+ projekta zaključil. Popoldan smo obiskali še Mund Maze sobo pobega in se veselili ob uspešno izvedeni nalogi. Zvečer smo ponovno imeli čas za še zadnje stike z dijaki drugih držav, si rekli adijo in se z novimi prijateljstvi vrnili domov.
Qantu Angelina Rovščak Soto, 2. b
Naše izkušnje poudarjajo koristi programa Erasmus+, zlasti v smislu njegovega vpliva na našo osebnostno rast. Kulturna poglobitev in spoznavanje novih ljudi/prijateljev, ki smo ga dijaki doživeli med svojim bivanjem v Češki republiki, pa omogočajo razvoj medkulturnih komunikacijskih spretnosti in večje razumevanje globalnih vprašanj, kar je bistveno v današnjem povezanem svetu. Vsem dijakom bi priporočal, da izkoristijo to neverjetno priložnost in se podajo na lastno pot odkrivanja in spoznavanja novih kultur in prijateljev preko programa Erasmus+.
Veljko Mikić, 2. e
Mentorici:
Brigita Kremser
Barbara Lepej
MI SMO PRIPRAVLJENI!
Prijavi se na izmenjavo v tujino!
Vabilo na izmenjavo na Češko s projektom Erasmus+ kritično in kreativno razmišljanje: Pot naprej.
Do sedaj so se naši dijaki že udeležili izmenjave v Bolgariji, Litvi in na Poljskem. Naša šola pa je tuje dijake gostila lani oktobra.
Zadnja mobilnost v projektu bo na na Češkem od 19. 2. 2013 do 26. 2. 2023.
Zainteresirani dijaki se do ponedeljka, 16. 1. 2023 javite profesorici Kremser ali Lepej. Prednost bodo imeli dijaki, ki so kreativni, bodo znali dobro predstavljati našo šolo v tujini, znajo angleško, imajo primerne ocene ter nimajo vzgojnih ukrepov.
ZAKAJ PA NE?
Dijakinje naše šole so v Berlinu in Bologni, kjer se učijo, delajo, raziskujejo. Kmalu se jim bo pridružila še profesorica Sara Babič.
Če vas mika, spremljajte objave, kmalu se bo mogoče spet prijaviti.😀
Dragi dijaki!
Z veseljem vas obveščamo, da je za prijave odprt razpis, s katerim bo 24 dijakom iz petih mariborskih srednjih šol omogočeno pridobivanje praktičnih izkušenj v tujini. Na 3-tedensko prakso v Italijo in Nemčijo lahko odidejo izbrani dijaki 2. ali 3. letnika programa aranžerski in ekonomski tehnik, 2. letnika trgovec in administrator Srednje šole za trženje in dizajn Maribor. Rok za oddajo prijav je 11.10.2022 do 24h.
Za seznanitev z vsemi pogoji za prijavo, postopkom prijave in prijavno dokumentacijo, natančno preberite razpis, ki ga najdete na:
https://www.movingeneration.net/en/portfolio-items/tehniski-solski-center-maribor/
Lep pozdrav!
Simona Letnik
Projekt ERASMUS PLUS 2020/2022 – Kritično in kreativno razmišljanje: Pot naprej
Oktober 2022 – Izmenjava v Mariboru
Srednja šola za trženje in dizajn Maribor gosti Erasmus+ in dijaki smo pričakali obisk svojih vrstnikov iz tujine. Navdušeni so bili nad našim sprejemom, moderno šolo in seveda našim lepim mestom.
Popeljali smo jih tudi v prestolnico, kjer so se pomerili v ustvarjanju logotipov.
V Centru Gustava Šiliha Maribor so se pomerili v peki sladic z motivom noči čarovnic.
Pomerili so se tudi v znanju popravljanja koles.
V šolskem letu 2019/2020
se je naša šola skupaj s partnerskimi šolami:
- GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1,s.r.o., Češka republika,
- Anyksciai r. Svedasai Juozas Tumas – Vaizgantas gymnasium Litva,
- Prywatne Liceum Ogolnoksztalcace im. M.Wankowicza w Katowicach Poljska,
- Profilirana matematicheska gymnasia “Konstantin Velichkov” Bolgarija
prijavila projekt na področju Erasmus+, partnerstva za izmenjavo med šolami (KA229) z naslovom Critical in creative thinking: The way ahead, ki je bil poleti 2020 s strani češke nacionalne agencije odobren.
Vodilna šola projekta je GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA.
Projekt bo trajal od 1.10.2020 do 30.9.2022.
Namen projekta:
Tradicionalno šolska vloga vključuje več pomnjenja kot kritičnega razmišljanja, ki je tu je že desetletja, ga pa potrebujemo v zadnjih nekaj letih še bolj. Vsak dan se srečujemo z pomembnimi odločitvami za življenje, tudi odločitve z globalnim vplivom (npr. volitve). Ljudje nas pogosto zlahka manipulirajo s pomočjo prepričljivih retorikov, ne da bi si vzeli čas, da se ustavijo, premislijo in se zavzamejo. Veliko ljudi upošteva kakršne koli informacije, ne da bi se vprašali osnovna kritične vidike in pogosto gre za neko poenostavljeno in posplošeno razlago.
S pomočjo projekta in zadanih ciljev želimo:
1) Ozaveščati mlade o nujnosti preverjanja veljavnosti virov in informacij.
2) Razviti sposobnosti kritičnega mišljenja, ki vključujejo: spomin, analizo, argumentacijo in ustvarjalnost.
3) Povečati zaupanje mladih v lastne sposobnosti odločanja.
4) Zvišati raven strpnosti in spoštovanja različnosti v vseh oblikah, kulturi, življenjskih odločitvah.
5) Da poskušati razmišljati zunaj okvirjev in naj vas spodbujati k iskanju (včasih nenavadnih) kreativnih rešitev
6) Povečati organizacijske in logistične spretnosti ter ozaveščati o potrebah lokalne skupnosti
Časovnica:
Novembra letos se bodo srečali koordinatorji projekta na Češkem – tri dni , nato bodo sledile petdnevne izmenjave po treh dijakov pri partnerskih šolah ter spremljevalnih učiteljev v marcu 2021, juniju 2021, oktobru 2021, marcu 2022 in juniju2022.
STrgŠ bo gostila dijake marca 2022 in bo zadolžena za ustvarjanje inspirativnega videoposnetka, ki bo spodbujal kritične in kreativne razmišljanja v šolah. V ta namen bomo vključili tudi Učno prodajalno PIKA ter “Eko” , ki bosta zagotovila edinstveno perspektivo kot del kreativnega razmišljanja skupnosti med izmenjavo učencev.
Glede na epidemiološko sliko posamezne države in priporočila nacionalnih agencij bi lahko srečanja potekala tudi virtualno.
Za Srednjo trgovsko šolo Maribor projekt Erasmus+ Crfitical in creative thinking: The way ahead koordinira Brigita Kremser.
TED talk
v okviru projekta E+ se z našimi in tujimi dijaki udeležujemo mini TED talks v portalu Flipgrid na tri teme:
- V kolikšni meri je korona virus vplival na duševno zdravje ljudi po vsem svetu?
- Je spletno učenje prihodnost izobraževanja?
- Ali nas tehnologija bolj povezuje ali bolj izolira?
Vabim dijake k sodelovanju, da posnamejo in naložijo kratek video svojega TED talka, v katerem predstavijo svoje ideje in širijo pozitiven duh. Lahko uporabijo kot manjkajoče interesne dejavnosti:)
Profesorji in starši vabljeni k ogledu.
Linki do predstavitvenega videa kako deluje portal:
Linki do tem – geslo je CCTErasmus:
ERASMUS+ Kritično in kreativno razmišljanje: Pot naprej
Online srečanje dijakov iz Češke, Poljske, Litve, Bolgarije in Slovenije – 11. marec 2021
Zainteresirani dijaki SŠTD se v zadnjih dveh tednih intenzivno pripravljajo na online srečanje z dvema glavnima temama debate. Prva tema je globalna – Ali bi morali imeti družbeni mediji, kot sta Facebook ali Twitter, pravico urejati vsebino, ki jo objavljajo njihovi uporabniki? ” Zakaj da / Zakaj ne? Pri debatiranju bodo osredotočili na razprava in reševanje problemov.
To srečanje je priprava na izmenjave naših in tujih dijakov, ki bodo potekale v tem in naslednjem šolskem letu.
V petek 5.3.2021 je prof. Katavič izvedel prvo delavnico o nekaterih osnovnih načelih argumentacije in logičnih zmotah. V ponedeljek 8.3.2021 dopoldan ji bo sledila še delavnica argumentacije. V četrtek 11.3.2021 bomo lahko spremljali udeležbo treh naših dijakov online debati.
Vse zainteresirane dijake vabimo, da se priključijo skupini The way ahead Erasmus+ v Teamsih in se kasneje udeležijo izmenjav dijakov.
Prijave sprejemata prof. Kremser in prof. Katavič.
Starejše objave:
Srednja Srednja šola za trženje in dizajn v šolskem letu 2019/2020 omogoča dijakom programa aranžerski tehnik praktično izobraževanje v tujini v okviru programa ERASMUS+ in projekta VET Skills and Knowledge Exchange 2, v katerem sodelujemo kot člani konzorcija.
Oktobra 2019 odhaja na praktično izobraževanje v tujino 5 dijakov naše šole, in sicer bodo nekateri odšli po nove izkušnje v Vroclav, eno najlepših in najstarejših mest na Poljskem, drugi pa pa v Seviljo, glavno mesto pokrajine Andaluzije.
Koordinatorica na Strgš S. Letnik
Dragi dijaki!
Z veseljem vam sporočamo, da je nov razpis projekta Erasmus+ VET Skills and Knowledge Exchange 2 (VET SKE 2) ODPRT.
Projekt bo 96 dijakom iz 5 šol članov konzorcija omogočil 3 tedensko praktično usposabljanje v podjetjih širom Evrope. Po tem razpisu bo na prakso v maju in oktobru 2020 odšlo skupaj 64 dijakov.
V razpisu lahko sodelujete dijaki naslednjih šol:
- Tehniški šolski center Maribor, Biotehniška šola Maribor, Lesarska šola Maribor, Srednja gradbena šola in gimnazija Maribor ter Srednja Srednja šola za trženje in dizajn,
ki obiskujete enega od izobraževalnih programov:
- kmetijsko-podjetniški tehnik, veterinarski tehnik, naravovarstveni tehnik, mizar, gozdar, lesarski tehnik, gozdarski tehnik, pečar – polagalec keramičnih oblog, tesar, slikopleskar – črkoslikar, izvajalec suhomontažne gradnje, zidar, gradbeni tehnik, okoljevarstveni tehnik, strojni tehnik, tehnik mehatronike, avtoserviser, avtoservisni tehnik in aranžerski tehnik.
Za seznanitev z vsemi pogoji za prijavo, postopkom prijave in prijavno dokumentacijo, natančno preberite razpis, ki ga najdete na tej povezavi.
ROK ZA ODDAJO PRIJAV JE 31.01.2020 DO 24. URE.
Linki:
Program nadaljnje vzpostavitve IKT infrastrukture v vzgoji in izobraževanju
Cilj operacije je izboljšanje kompetenc in dosežkov mladih ter večja usposobljenost izobraževalcev prek večje uporabe sodobne IKT pri poučevanju in učenju. Vzgojno-izobraževalnim zavodom se sofinancira izgradnja brezžičnih omrežij in nakup IKT opreme, razvija se e-storitve in e-vsebine.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Evropska kohezijska politika v Sloveniji
Več o programu je objavljeno na spletni strani Arnesa.